גיטרות שבורות

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
אחד מהקליפים היותר פופולאריים ביו-טיוב בשבועיים האחרונים היה השיר "יונייטד שוברת גיטרות". דייב קרול ולהקתו, חבורת זמרים קנדיים אלמוניים, הפכו בתוך שבועיים לסנסציה בין לאומית, לאחר שהשיר, המתאר את קורותיה של גיטרה שנשברה במהלך טיסה, נצפה ביו-טיוב כחמישה מיליון פעמים, והסיפור הופץ ויראלית ברחבי הרשת.
השיר מספר, שלפני כשנה, בעודם יושבים במטוס בנמל התעופה או'הייר שבשיקגו, צפו הנוסעים בסבלים של 'יונייטד' זורקים את הגיטרות של הלהקה בחוסר זהירות אל בטן המטוס. "לפני שהמראנו משיקגו התרעתי בפני שלושה אנשי 'יונייטד', אך הם הפגינו חוסר איכפתיות מוחלטת" שר קרול בקליפ שלו ביו-טיוב, בסיגנון קאונטרי עליז. "יונייטד, שברתם את הגיטרה שלי", מתחרז לו הפזמון של השיר, וממשיך: "יונייטד, אינכם עוזרים לי כלל, אתם שברתם – אתם צריכים לתקן, הודו באחריותכם, הייתי צריך לטוס בחברה אחרת, או אולי בכלל לנסוע במכונית, כי 'יונייטד' שוברת גיטרות", סוף הפזמון החוזר.
כשהגיע המטוס לנברסקה נוכחו חברי הלהקה לדעת, שחששותיהם היו מוצדקים – הגיטרה של קרול הגיעה שבורה. מכאן, מספר השיר, החלה סאגה ארוכה של תלונות מצידו וטיפול ביורוקרטי מזלזל מצד חברת התעופה, שסירבה לשאת באחריות. השיר מפרט את מסכת המגעים בינו לבין אנשי 'יונייטד' . "אם אי פעם איאלץ לטוס שוב ב'יונייטד' לא אביא את הציוד שלי איתי, כי אתם תשברו אותו, כמו ששברתם את ליבי", כך קרול, בסיום השיר.
התיאורים השונים באינטרנט מספרים את הסיפור, שכמוהו כולנו אוהבים לשמוע – מאז התפרסם הקליפ הלכה והתעצמה הביקורת על 'יונייטד', רבים ביטלו את הזמנותיהם לטיסות והמנייה נפלה בכ 10%. 'יונייטד' מצידה, בצעד נואש להציל מעט מכבודה, הציעה לזמר להחזיר לו את דמי התיקון של הגיטרה וכן מספר טיסות חינם בקוי החברה, כפיצוי על עוגמת הנפש. דייב קרול טוען, שסירב לקבל את כספי 'יונייטד' והודיע לחברה כי מצידו הכסף יכול להיתרם למטרות צדקה. מן הסתם סייעו לו בהחלטתו ההכנסות ממכירת אלבום שיריו, שעלו בצורה אקספוננציאלית והפירסום הבין לאומי שזכה לו, באופן שרק ההפצה ברשת ואמצעי המדיה החדשים – מיו-טיוב דרך פייסבוק ועד טוויטר, מסוגלים להעניק ליקיריהם.
זוהי שוב דוגמה לשינוי סידרי העולם, לכך שהדינוזאורים הישנים מרכינים ראשם ונכנעים בזה אחר זה למוסכמות העולם החדש ולכוחה של הרשת. דוגמה כל כך טובה, עד כדי כך שאני מרשה לעצמי להביא בפניכם שיר חדש, שחיברתי בעצמי בימים אלה. אם רק אמצא את המלחין הנכון, נוכל להעלות את הקליפ החדש הזה ליו-טיוב, ולכבוש את העולם, אני בטוח.
שם השיר שלי הוא "קונטיננטל שברה את לבי", והנה מילותיו: "טסתי השבוע לאמריקה / לשם שינוי – עם כל המשפחה / ביקשתי לשדרג כרטיס או שניים / ב'קונטיננטל' צחקו בהנאה. / אמרתי: בכל חברה אחרת / אם יש מקום ב"עסקים" נותנים כבוד לנוסע הנאמן / אמרו לי – כאן זה 'קונטיננטל', אצלנו אין ארוחות חינם. / מעל האוקיינוס ביקשתי משהו לנשנש עבור הילד המורעב / רטנה מולי הדיילת – לא עכשיו, נא לשבת, אני צריכה מקום במעבר ./ יש מספר אפשרויות לחצות את האטלנטי / 'קונטיננטל' מתוכן היא רק אחת / אני את כספי אשקיע / בחברה שתעניק לי תחושה אמיתית של הוקרת תודה /. "
(פורסם ב"גלובס" – 26 יולי 2009)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *