אומת הסטארט-אפ בוערת

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

מדינת ישראל היא מעצמת טכנולוגיה. מאות סטארט-אפים קמים כאן מדי שנה על ידי מיטב המוחות והם תורמים לעולם המצאות מהפכניות. אצלנו פותחו כמה מהמעבדים המתקדמים ביותר של אינטל, הגלולה שמשדרת צילומי וידאו מתוך הגוף, הדיסק-און-קי והפיייר-וול. ישראל היא אחת מהיצרניות הגדולות בעולם של חברות הנסחרות בנסדאק. בגלל החדשנות שלנו, אנחנו נמנים כבר יותר מעשר שנים על הרביעייה הפותחת בעולם בהשקעות הון סיכון בהיי-טק (ביחד עם סיליקון ואלי, הודו וסין).

אנחנו אומה מתוקשרת. ישראל היא בין המדינות הבודדות בעולם שבהן יש יותר מכשירים סלולריים בשימוש מאשר תושבים החיים בהן. בערך חצי מתושבי המדינה מחוברים לפייסבוק.

בשנת 1988 שלחנו את הלוין הישראלי הראשון  לחלל באמצעות טיל ישראלי, הישג שרק שמונה מדינות בעולם השיגו. הכור בדימונה הכניס אותנו, על פי מקורות זרים, ב 1959 למועדון מצומצם של פחות מעשר מדינות בעלות יכולת לחימה גרעינית. חיל האויר שלנו טס ברחבי המזרח התיכון. המוסד שלנו מסוגל להגיע לכל מקום בעולם, להחדיר תולעים לרשתות מחשבים ולהיפטר ממי שמאיימים להחריבנו.

אבל אנחנו לא יודעים לכבות שריפות. אנחנו משתמשים ברכבים עתיקים, מעסיקים הרבה פחות כבאים ממה שמכתיבים התקנים, ולפני מספר שנים קיבלנו החלטה גאונית, שאנחנו לא צריכים מטוסי כיבוי. אומת הסטארט-אפ, מעצמת טכנולוגיה עולמית, נתפסה השבוע עם המכנסיים למטה, עם שירותי כבאות פרימיטיביים ועם תיכנון רשלני לשעת חירום. והתוצאה: השריפה בכרמל, שהשתוללה באין מפריע וגבתה מחיר איום בחיי אדם ובנזקי רכוש וגרמה לשואה אקולוגית.

במוצאי שבת יצא השר אלי ישי מהבונקר התקשורתי שלו, לראשונה מאז החל הכרמל לבעור. בראיון בערוץ 2 הוא הסביר איך בעניין שירותי הכיבוי הוא מחה נמרצות, כתב מכתבים וכינס ישיבות. רק דבר אחד ישי לא עשה: הוא לא איים בהפלת הממשלה. כי יש נושאים חשובים יותר מהצלת חיי אדם. למשל, לדאוג לעתידה הפוליטי של מפלגתו. אלי ישי התעקש על העלאת אלפים מבני הפלאשמורה לישראל, כי הוא דאג לדור הבא של בוחרי ש"ס. הוא יצא למאבק למען גירוש ילדי העובדים הזרים. הוא נלחם על הקצאת מאות מליוני שקלים לבני הישיבות. על כל אחד מאלה ידע ישי להאבק. אילו נתקל בסירוב היתה הקואליציה מתמוטטת. ולכן, על פי סדרי העדיפויות המקובלים אצלנו, הוקצו הכספים הנדרשים למילוי צרכיה האלקטורליים של ש"ס, אבל לא לטיפול בשירותים מצילי חיים. נראה, שגם ראש הממשלה ואנשיו היו מכותבים על אותם מכתבים והשתתפו באותם דיונים. וגם להם היה יותר חשוב לטפל בבעיות הבוערות של מדינת ישראל, כמו למשל תיקצוב נוסף לבני הישיבות. סדרי עדיפויות, כבר אמרנו.

שריפות אחרות כבר בוערות היום במדינת ישראל וגם הן ייגבו את המחיר. מערכת החינוך בצרות, העובדים הסוציאליים קורסים תחת העומס, שירותי הבריאות מידרדרים. שלא לדבר על משטרת ישראל. אל תדאגו, גם השריפות האלו לא יפילו אף ממשלה בישראל. כי אותם "מנהיגים" שטיפלו בשירותי הכיבוי בישראל, מטפלים גם בדליקות האחרות. אף ממשלה לא תיפול, כי הסחטנים והנסחטים מטפלים בעניינים שחשובים להם באמת. וכל השאר – שיישרפו. אומת הסטארט-אפ בלהבות.

(פורסם ב"גלובס" – 5 דצמבר 2010)

אהבתם? אל תשכחו לשתף!

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין

פוסטים נוספים

תקוות וחששות

בעוד סיכומי שנת 2015 ממשיכים עדיין להדהד ברקע, במיוחד לאור העובדה שזו היתה שנה מצוינת במבחן ההשקעות בהיי-טק הישראלי, הצלחות יפות בגיוסי

קיקסטארטר חוקרת

הסערה הפוקדת רבים מאתרי הטכנולוגיה וההשקעות בימים האחרונים כמעט ולא זכתה לסיקור בארץ: זאנו, פרויקט הדגל של קיקסטארטר, אתר מימון ההמונים, קרס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *