יזהר שי, יזם היי-טק,
משקיע הון סיכון
ואוהד נלהב,
כותב על השחקנים
ועל האירועים המרכזיים
בהיי-טק הישראלי.

עוד על יזהר...

מי פנוי בהרצליה פיתוח?יום שלישי, 3 במאי 2011

שלום אדון, לאן בבקשה? הרצליה פיתוח? למה לא, בשמחה, תעלה, ניקח אותך להיי-טק. איך אני יודע? הצחקת אותי. לבוש כמו אינטליגנט, באוזן תקועה לך האוזנייה, ביד שלך מחזיק מחשב נייד ועולה למונית בלי לשאול כמה יעלה להגיע ל"פיתוח" כי במילא העבודה משלמת לך, אז מה איכפת לך בכלל כמה יעלה, נכון? אז מה אתה כבר יכול להיות? עובד בסופרמרקט על יד ארומה? מוסכניק בסוברו? תדע לך שמשה בוכניק, הנהג מונית הכי ותיק בנתניה דרום, ידע עם מי שיש לו עסק עוד לפני שבכלל אתה הרמת יד והתפללת שאני יעצור לך ביום כזה גשום, שאתה ממהר לעבודה בהיי-טק ונתקעת כי האוטו שלך במוסך, נכון או לא נכון? בטח נכון, בוכניק יודע.

אז מה אתה עושה בהיי-טק חביבי? אתה מכיר אולי את ארז, הבעל של נטלי הבת שלי? דווקא בחור נחמד, אפילו שהוא שמאלני כמו כולכם בהיי-טק. הוא מהנדס של תוכנה. אולי בעצם חומרה. או אינטרנט, אני לא בטוח. איפה הוא עובד? אני חושב באינטל. בעצם, כנראה במוטורולה. או אולי במיקרוסופט. לא זוכר. כל יומיים מחליף עבודה כמו כולכם בהיי-טק. בחיי, לא ראיתי דבר כזה. משה בוכניק כבר שלושים וחמש שנים על ההגה והבעל של הבת שלי כבר החליף חמש מקומות עבודה רק מאז שהם התחתנו, שיהיו בריאים. אמרתי לו: אם תביא לי נכדים כמו שאתה מחליף עבודות, וואלה תעשה אותי ואת אסתר שתחיה, מה זה מאושרים. אבל בינתיים זה יותר עבודות מילדים, מה נעשה.

אבל מה, לפחות מביא משכורת, שחבל על הזמן. וואללה אתם בהיי-טק, תאמין לי אין לכם מושג מה קורה בעולם האמיתי. הרופא המומחה שעשה לי את הניתוח בגב, מרויח בחודש טוב פחות ממה שהבעל של נטלי הביא הביתה לפני שלוש עבודות ועזב אותם כי היה מתוסכל שלא מספיק מעריכים אותו, הבנת אותי? העיקר ששמעתי שאתם מתבכיינים שמכריחים אותכם לעבוד קשה מדי. מסכנים שלי.

נו, אז מה בכל זאת אתה עושה בהיי-טק? מהנדס משהו? מה זה, איך אמרת? משקיע הון סיכון? במה בדיוק אתה משקיע אדוני? בחברות סטארט-אפ? יופי לך, גם זה מקצוע. תגיד, משלמים לך על זה? לא שחס וחלילה יש לי משהו נגד העבודה שלך אדוני, אבל אתה יודע, גם אני משקיע בעצמי ואני לא מקבל מזה משכורת. קניתי מניות של טבע ושל האלה שמחפשים נפט וגז ועוד כל מני, חברות מצויינות. מה אמרת? אתה משקיע בחברות פרטיות שאפילו אין להם מכירות עדיין? לפעמים עוד אין להן מוצר? תהרוג אותי אדוני, לא מבין אותך. למה לא תחכה לראות אם הן שוות משהו לפני שתשים עליהן כסף?

תראה מה זה אדוני, כשמעניין אז הזמן רץ. כבר כמעט הגענו. שים לב לחתיכה הזו, עוד אחת עם אוזנייה ועם מחשב נייד, שתהיו לי בריאים כולכם. מחפשת מונית, חבל שאני תפוס, אל תיקח את זה אישית חביבי. בוא נמצא לה נהג שיש לו קצת יותר מזל ממני. מוניות "עם ישראל", מי פנוי בהרצליה פיתוח?

(פורסם ב"גלובס" – 1 מאי 2011)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

התאמת עיצוב: לאון זינגר